Yageo FKN3WSJR-73-27R
FKN3WSJR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSJR-73-27R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSJR-73-27R.pdf
Availability of FKN3WSJR-73-27R
QUANTITY
FKN3WSJR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSJR-73-27R
Internal Part NumberEIS-FKN3WSJR-73-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSJR-73-27R
Related LinksFKN3WSJ, FKN3WSJR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSJR-73-27R Details Description
Related parts for FKN3WSJR-73-27R
HEADER BOARD TO WIRE 1MM 20POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf