Yageo FKN3WSJR-73-27R
FKN3WSJR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSJR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSJR-73-27R.pdf
Availability of FKN3WSJR-73-27R
QUANTITY
FKN3WSJR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSJR-73-27R
Internal Part NumberEIS-FKN3WSJR-73-27R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSJR-73-27R
Related LinksFKN3WSJ, FKN3WSJR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSJR-73-27R Details Description
Related parts for FKN3WSJR-73-27R
RES CAP BLEEDER 20K OHM 5% 13W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 370MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 62POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf