Yageo FKN400JR-73-0R47
FKN400JR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-0R47.pdf
Availability of FKN400JR-73-0R47
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN400JR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-0R47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400JR-73-0R47
Related LinksFKN400JR, FKN400JR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
FKN400JR-73-0R47 Details Description
Related parts for FKN400JR-73-0R47
IC DRVR HALF BRDG SELF-OSC 8-DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC VCXO 320MHZ 16QFN datasheet.pdf