Yageo 9T04021A5361FBHF3
9T04021A5361FBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A5361FBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A5361FBHF3.pdf
Availability of 9T04021A5361FBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A5361FBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A5361FBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A5361FBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A5361FBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A5361FBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A5361FBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A5361FBHF3
TIP TEST NEEDLE ONLY datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR 4" datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W SMBG datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 10NS 44TSOP datasheet.pdf
250UF 50V 17.5X70 85C AXI datasheet.pdf