Linear LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
LT1767EMS8E-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK SEPIC 3.3V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
LT1767EMS8E-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT1767EMS8E-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, SEPIC
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching1.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
Related LinksLT1767EMS8, LT1767EMS8E-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1767EMS8E-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT1767EMS8E-3.3#TRPBF
SIDACTOR BI 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
CONN MDR RECPT 68POS VERT T/H datasheet.pdf
SWITCH PB MOM 6A MUSHROOM BLACK datasheet.pdf
CONN STACKER 20POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DONGLE FOR CISCO AIRONET 1250 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
FEED CAM 2485724 datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 10" RBW FLOAT datasheet.pdf