Sullins Connector Solutions GEM10DRKI
GEM10DRKI picture photo
Mfg. Part Number
GEM10DRKI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GEM10DRKI.pdf
Availability of GEM10DRKI
QUANTITY
GEM10DRKI Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM10DRKI
Internal Part NumberEIS-GEM10DRKI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM10DRKI
Related LinksGEM1, GEM10DRKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM10DRKI Details Description
Related parts for GEM10DRKI
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 80QFP IN STOCK ORIGINAL datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
AP PCS BF PSA CTL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf