Yageo FKN400JR-73-12R
FKN400JR-73-12R picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-12R.pdf
Availability of FKN400JR-73-12R
QUANTITY
FKN400JR-73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-12R
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)