Yageo FKN400JR-73-22R
FKN400JR-73-22R picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-22R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-22R.pdf
Availability of FKN400JR-73-22R
QUANTITY
FKN400JR-73-22R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-22R
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-22R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400JR-73-22R
Related LinksFKN400J, FKN400JR-73-22R Datasheet, Yageo Distributor
FKN400JR-73-22R Details Description
Related parts for FKN400JR-73-22R
SOFTWARE WEB DNLD FAT V2 UPGRADE datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS FREE HANGING datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 9POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1.9A DO214AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
HDR 40POS 2 9MM R/A LNG LATCH datasheet.pdf