Yageo FKN500JR-73-0R1
FKN500JR-73-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
FKN500JR-73-0R1
Brief Description
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN500JR-73-0R1.pdf
Availability of FKN500JR-73-0R1
QUANTITY
FKN500JR-73-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN500JR-73-0R1
Internal Part NumberEIS-FKN500JR-73-0R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN500JR-73-0R1
Related LinksFKN500J, FKN500JR-73-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
FKN500JR-73-0R1 Details Description
Related parts for FKN500JR-73-0R1
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 72LFCSP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI4743-C datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MX150 BACKSHELL BLD 1X2 WORIB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf