Yageo FKN50SFR-52-0R22
FKN50SFR-52-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SFR-52-0R22
Brief Description
RES 0.22 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SFR-52-0R22.pdf
Availability of FKN50SFR-52-0R22
QUANTITY
FKN50SFR-52-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SFR-52-0R22
Internal Part NumberEIS-FKN50SFR-52-0R22
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SFR-52-0R22
Related LinksFKN50SFR, FKN50SFR-52-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SFR-52-0R22 Details Description
Related parts for FKN50SFR-52-0R22
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 11A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB SOC VER W/LAT 3/T datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RASPBERRY PI 0.96" OLED DISPLAY datasheet.pdf