Yageo FKN50SFR-52-4R7
FKN50SFR-52-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SFR-52-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SFR-52-4R7.pdf
Availability of FKN50SFR-52-4R7
QUANTITY
FKN50SFR-52-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SFR-52-4R7
Internal Part NumberEIS-FKN50SFR-52-4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SFR-52-4R7
Related LinksFKN50SF, FKN50SFR-52-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SFR-52-4R7 Details Description
Related parts for FKN50SFR-52-4R7
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO TNC JACK datasheet.pdf
IP CORE TURBO ENCODER ECP2M CONF datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf