Yageo FKN50SJR-52-0R15
FKN50SJR-52-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SJR-52-0R15
Brief Description
RES 0.15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SJR-52-0R15.pdf
Availability of FKN50SJR-52-0R15
QUANTITY
FKN50SJR-52-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SJR-52-0R15
Internal Part NumberEIS-FKN50SJR-52-0R15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SJR-52-0R15
Related LinksFKN50SJR, FKN50SJR-52-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SJR-52-0R15 Details Description
Related parts for FKN50SJR-52-0R15
TRANS NPN 25V 5A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf