Yageo FKN50SJR-52-15R
FKN50SJR-52-15R picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SJR-52-15R
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SJR-52-15R.pdf
Availability of FKN50SJR-52-15R
QUANTITY
FKN50SJR-52-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SJR-52-15R
Internal Part NumberEIS-FKN50SJR-52-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SJR-52-15R
Related LinksFKN50SJ, FKN50SJR-52-15R Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SJR-52-15R Details Description
Related parts for FKN50SJR-52-15R
CONN HEADER 7POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 16A TO220AC datasheet.pdf
DISPLAY SGL DIGIT 0.3" RED-ORN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
VHDM BACKPLANE 6R 10C OPEN datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 470V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf