Vicor Corporation V48B2C100BG
V48B2C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B2C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2C100BG.pdf
Availability of V48B2C100BG
QUANTITY
V48B2C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2C100BG
Internal Part NumberEIS-V48B2C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2C100BG
Related LinksV48B2, V48B2C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2C100BG Details Description
Related parts for V48B2C100BG
CONN RCPT 7POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS PNP LOADOFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37C P 36" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOLT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf