Yageo FKN5WSFR-73-0R33
FKN5WSFR-73-0R33 picture photo
Mfg. Part Number
FKN5WSFR-73-0R33
Brief Description
RES 0.33 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN5WSFR-73-0R33.pdf
Availability of FKN5WSFR-73-0R33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN5WSFR-73-0R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN5WSFR-73-0R33
Internal Part NumberEIS-FKN5WSFR-73-0R33
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN5WSFR-73-0R33
Related LinksFKN5WSFR, FKN5WSFR-73-0R33 Datasheet, Yageo Distributor
FKN5WSFR-73-0R33 Details Description
Related parts for FKN5WSFR-73-0R33
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN DIN datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 150SEC 28-DIP datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 1W SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 2% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 150A WAFER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf