Yageo FKN5WSJR-73-0R12
FKN5WSJR-73-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
FKN5WSJR-73-0R12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.12 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN5WSJR-73-0R12.pdf
Availability of FKN5WSJR-73-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN5WSJR-73-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN5WSJR-73-0R12
Internal Part NumberEIS-FKN5WSJR-73-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN5WSJR-73-0R12
Related LinksFKN5WSJR, FKN5WSJR-73-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
FKN5WSJR-73-0R12 Details Description
Related parts for FKN5WSJR-73-0R12
FIXED IND 3.9UH 2.9A 24 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TOP MOUNT HEATSINK .4" D2PAK datasheet.pdf
IC AFE IF DUAL 100-HTQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 240 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf