Yageo FKN5WSJR-73-0R12
FKN5WSJR-73-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
FKN5WSJR-73-0R12
Brief Description
RES 0.12 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN5WSJR-73-0R12.pdf
Availability of FKN5WSJR-73-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN5WSJR-73-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN5WSJR-73-0R12
Internal Part NumberEIS-FKN5WSJR-73-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN5WSJR-73-0R12
Related LinksFKN5WSJR, FKN5WSJR-73-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
FKN5WSJR-73-0R12 Details Description
Related parts for FKN5WSJR-73-0R12
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.5A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
4X20 VFD DISPLAY USB BLU/GRN datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X18-15/16" A CRS datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.5MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A DPAK datasheet.pdf