Yageo FKN5WSJR-73-39R
FKN5WSJR-73-39R picture photo
Mfg. Part Number
FKN5WSJR-73-39R
Brief Description
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN5WSJR-73-39R.pdf
Availability of FKN5WSJR-73-39R
QUANTITY
FKN5WSJR-73-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN5WSJR-73-39R
Internal Part NumberEIS-FKN5WSJR-73-39R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN5WSJR-73-39R
Related LinksFKN5WSJ, FKN5WSJR-73-39R Datasheet, Yageo Distributor
FKN5WSJR-73-39R Details Description
Related parts for FKN5WSJR-73-39R
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1606 datasheet.pdf
CONN FML 160POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
THERMOSTAT 65.6DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.6A DFN2020-6 datasheet.pdf