Yageo FKN7WSJR-91-2R7
FKN7WSJR-91-2R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-2R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-2R7.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-2R7
QUANTITY
FKN7WSJR-91-2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-2R7
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-2R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-2R7
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-2R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-2R7 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-2R7
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK COND 1.5GHZ W/PLL 48LLP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 6A datasheet.pdf