Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-200CNQ045PBF
VS-200CNQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-200CNQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 200A TO244
Datasheet Download
VS-200CNQ045PBF.pdf
Availability of VS-200CNQ045PBF
QUANTITY
VS-200CNQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-200CNQ045PBF
Internal Part NumberEIS-VS-200CNQ045PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-200CNQ045PBF
Related LinksVS-200C, VS-200CNQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-200CNQ045PBF Details Description
Related parts for VS-200CNQ045PBF
RES SMD 7.87K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP COMPL 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS W/LT PIPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1.25MM F/F ON 30AWG 300MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
KJB 13C 13#22D PIN PLUG datasheet.pdf
M804 5C 5#16 PIN RECP THRD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf