Amphenol Commercial Products L717HDDG78POL2C309
L717HDDG78POL2C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDDG78POL2C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDDG78POL2C309.pdf
Availability of L717HDDG78POL2C309
QUANTITY
L717HDDG78POL2C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDDG78POL2C309
Internal Part NumberEIS-L717HDDG78POL2C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDDG78POL2C309
Related LinksL717HDDG7, L717HDDG78POL2C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDDG78POL2C309 Details Description
Related parts for L717HDDG78POL2C309
CONN EDGECARD 20POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-TSSOP datasheet.pdf
MTG 1/2" AG KUPPIGEM BET TIGER datasheet.pdf
BK LITE 380X250MM RED LED datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM LSE BZ TIN datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 679MA 450 MOHM datasheet.pdf