Yageo FKN7WSJR-91-47R
FKN7WSJR-91-47R picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-47R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-47R.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-47R
QUANTITY
FKN7WSJR-91-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-47R
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-47R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-47R
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-47R Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-47R Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-47R
CONN PLUG 4POS IDC ORANGE RITS datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 1.2MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CABINET STEEL 18.1X40.8X72.1 GRY datasheet.pdf
SW SPDT SPDT 2 250VAC 5A ROD ACT datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 4PORT 288BGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf