Yageo FKN7WSJR-91-4R7
FKN7WSJR-91-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-4R7.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-4R7
QUANTITY
FKN7WSJR-91-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-4R7
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-4R7
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-4R7 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-4R7
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG GRY/YEL datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 4-16AWG datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/16"-250' BLACK datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
10000UF 25V 25X40MM 85C 12000H datasheet.pdf