Littelfuse FLNR01.4T
FLNR01.4T picture photo
Mfg. Part Number
FLNR01.4T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 1.4A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLNR01.4T.pdf
Availability of FLNR01.4T
QUANTITY
FLNR01.4T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLNR01.4T
Internal Part NumberEIS-FLNR01.4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLNR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current1.4A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLNR01.4T
Related LinksFLNR, FLNR01.4T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLNR01.4T Details Description
Related parts for FLNR01.4T
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 3-INP 20-PLCC datasheet.pdf
HOLDER 6 D CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 12KV TO-240 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf