Littelfuse FLNR050.T
FLNR050.T picture photo
Mfg. Part Number
FLNR050.T
Brief Description
FUSE DUAL ELEMENT 50A 250 VAC
Datasheet Download
FLNR050.T.pdf
Availability of FLNR050.T
QUANTITY
FLNR050.T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLNR050.T
Internal Part NumberEIS-FLNR050.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesFLNR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current50A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLNR050.T
Related LinksFLNR, FLNR050.T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLNR050.T Details Description
Related parts for FLNR050.T
IC AMP AUDIO PWR .25W STER 28DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 0804 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 600VAC datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 32A 690V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
AOC QSFP-QSFP FDR 4CH OM2+ 20M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.011 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf