Littelfuse FLNR070.VXID
FLNR070.VXID picture photo
Mfg. Part Number
FLNR070.VXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 70A 250V
Datasheet Download
FLNR070.VXID.pdf
Availability of FLNR070.VXID
QUANTITY
FLNR070.VXID Order Process
Ship out your order
Specifications of FLNR070.VXID
Internal Part NumberEIS-FLNR070.VXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLNR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current70A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.063" Dia x 5.874" L (27.00mm x 149.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLNR070.VXID
Related LinksFLNR07, FLNR070.VXID Datasheet, Littelfuse Distributor
FLNR070.VXID Details Description
Related parts for FLNR070.VXID
EVAL BOARD FOR ISL59837IAZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf