Littelfuse FLNR1.12T
FLNR1.12T picture photo
Mfg. Part Number
FLNR1.12T
Brief Description
FUSE 1.12A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLNR1.12T.pdf
Availability of FLNR1.12T
QUANTITY
FLNR1.12T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLNR1.12T
Internal Part NumberEIS-FLNR1.12T
SeriesFLNR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current1.12A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLNR1.12T
Related LinksFLNR, FLNR1.12T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLNR1.12T Details Description
Related parts for FLNR1.12T
CONN RING 4 AWG #1/4 TERMINYL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
CB BTS 10A 16 ASY J datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf