Littelfuse FLSR100.V
FLSR100.V picture photo
Mfg. Part Number
FLSR100.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 100A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR100.V.pdf
Availability of FLSR100.V
QUANTITY
FLSR100.V Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR100.V
Internal Part NumberEIS-FLSR100.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current100A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.311" Dia x 7.874" L (33.30mm x 200.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR100.V
Related LinksFLSR, FLSR100.V Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR100.V Details Description
Related parts for FLSR100.V
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 35MM datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W UFRM datasheet.pdf