Littelfuse FLSR300.XXID
FLSR300.XXID picture photo
Mfg. Part Number
FLSR300.XXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 300A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR300.XXID.pdf
Availability of FLSR300.XXID
QUANTITY
FLSR300.XXID Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR300.XXID
Internal Part NumberEIS-FLSR300.XXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current300A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.594" Dia x 11.626" L (65.90mm x 295.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR300.XXID
Related LinksFLSR30, FLSR300.XXID Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR300.XXID Details Description
Related parts for FLSR300.XXID
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC CPLD 216MC 15NS 160PQFP datasheet.pdf
LABEL TT S LAM CLEAR .50 X .75 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 60A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5118 datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.25A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf