GE Critical Power FLTR100V10Z
FLTR100V10Z picture photo
Mfg. Part Number
FLTR100V10Z
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER MOD 75V 10A PC MOUNT
Datasheet Download
FLTR100V10Z.pdf
Availability of FLTR100V10Z
QUANTITY
FLTR100V10Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FLTR100V10Z
Internal Part NumberEIS-FLTR100V10Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFLT Filter Series
Standard Package128
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
Series-
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC75V
Voltage - Rated AC-
Current10A
Frequency - Operating-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePCB Pins
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLTR100V10Z
Related LinksFLTR1, FLTR100V10Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
FLTR100V10Z Details Description
Related parts for FLTR100V10Z
LED 5MM 4-WIDE RED PC MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 20POS VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 11KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE, RA 20M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf