Cypress Semiconductor FM22LD16-55-BGTR
FM22LD16-55-BGTR picture photo
Mfg. Part Number
FM22LD16-55-BGTR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FRAM 4MBIT 55NS 48FBGA
Datasheet Download
FM22LD16-55-BGTR.pdf
Availability of FM22LD16-55-BGTR
QUANTITY
FM22LD16-55-BGTR Order Process
Ship out your order
Specifications of FM22LD16-55-BGTR
Internal Part NumberEIS-FM22LD16-55-BGTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
Passivation Layer Update 05/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesF-RAM™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size4M (256K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-FBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM22LD16-55-BGTR
Related LinksFM22LD16, FM22LD16-55-BGTR Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM22LD16-55-BGTR Details Description
Related parts for FM22LD16-55-BGTR
FIXED IND 47UH 880MA 260 MOHM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 2500A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PCB IDC 60POS W/COVER LIP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf