Cypress Semiconductor FM24CL16B-DG
FM24CL16B-DG picture photo
Mfg. Part Number
FM24CL16B-DG
Brief Description
IC FRAM 16KBIT 1MHZ 8TDFN
Datasheet Download
FM24CL16B-DG.pdf
Availability of FM24CL16B-DG
QUANTITY
FM24CL16B-DG Order Process
Ship out your order
Specifications of FM24CL16B-DG
Internal Part NumberEIS-FM24CL16B-DG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
PCN Assembly/OriginQualification Passivation Layer 22/Mar/2014
Qualification Wafer Facility 27/Mar/2014
PCN OtherMSL Standardization 15/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package405
SeriesF-RAM™
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (4x4.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM24CL16B-DG
Related LinksFM24CL, FM24CL16B-DG Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM24CL16B-DG Details Description
Related parts for FM24CL16B-DG
FIXED IND 27MH 16MA 308 OHM TH datasheet.pdf
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR MGMT ADJ 10A 11SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32QFP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-11.5V datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 20SSOP datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
RED 3 POS PLSTC RTN L LGH datasheet.pdf