Cypress Semiconductor FM24V02A-GTR
FM24V02A-GTR picture photo
Mfg. Part Number
FM24V02A-GTR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FRAM 256KBIT 3.4MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM24V02A-GTR.pdf
Availability of FM24V02A-GTR
QUANTITY
FM24V02A-GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of FM24V02A-GTR
Internal Part NumberEIS-FM24V02A-GTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesF-RAM™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed3.4MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM24V02A-GTR
Related LinksFM24V0, FM24V02A-GTR Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM24V02A-GTR Details Description
Related parts for FM24V02A-GTR
IC TXRX RS232 2.7-5.5V ESD 16QFN datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf