Cypress Semiconductor FM24V02A-GTR
FM24V02A-GTR picture photo
Mfg. Part Number
FM24V02A-GTR
Brief Description
IC FRAM 256KBIT 3.4MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM24V02A-GTR.pdf
Availability of FM24V02A-GTR
QUANTITY
FM24V02A-GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of FM24V02A-GTR
Internal Part NumberEIS-FM24V02A-GTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesF-RAM™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed3.4MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM24V02A-GTR
Related LinksFM24V0, FM24V02A-GTR Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM24V02A-GTR Details Description
Related parts for FM24V02A-GTR
REG .8-3.1V 32A ADJ 5VIN VRT datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR 1.22A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
COMPONENT STORAGE PLSTC 1.26X1" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf