Sullins Connector Solutions FMB100DYHN
FMB100DYHN picture photo
Mfg. Part Number
FMB100DYHN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS
Datasheet Download
FMB100DYHN.pdf
Availability of FMB100DYHN
QUANTITY
FMB100DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of FMB100DYHN
Internal Part NumberEIS-FMB100DYHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMB100DYHN
Related LinksFMB10, FMB100DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMB100DYHN Details Description
Related parts for FMB100DYHN
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LP W/CAP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.62MM datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47UH SMD datasheet.pdf
FILTER MAINS EMI 1A QC datasheet.pdf