Sullins Connector Solutions FMB60DYHT
FMB60DYHT picture photo
Mfg. Part Number
FMB60DYHT
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 120POS
Datasheet Download
FMB60DYHT.pdf
Availability of FMB60DYHT
QUANTITY
FMB60DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of FMB60DYHT
Internal Part NumberEIS-FMB60DYHT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMB60DYHT
Related LinksFMB6, FMB60DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMB60DYHT Details Description
Related parts for FMB60DYHT
DIODE GEN PURP 50V 2A SMB datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 52 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 179A DIRECTFET datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 0.56" 1DIGIT RED 6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf