Sullins Connector Solutions FMC10DRXH
FMC10DRXH picture photo
Mfg. Part Number
FMC10DRXH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
FMC10DRXH.pdf
Availability of FMC10DRXH
QUANTITY
FMC10DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC10DRXH
Internal Part NumberEIS-FMC10DRXH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC10DRXH
Related LinksFMC1, FMC10DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC10DRXH Details Description
Related parts for FMC10DRXH
IC POT DGTL 100K 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LIGHT PIPE SUPPORT BLOCK 3POS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
VARISTOR 558V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
3 X 32 POS. MALE HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 30MA SOT-323 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.9-6V 6W datasheet.pdf