Sullins Connector Solutions FMC17DRXS
FMC17DRXS picture photo
Mfg. Part Number
FMC17DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
FMC17DRXS.pdf
Availability of FMC17DRXS
QUANTITY
FMC17DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC17DRXS
Internal Part NumberEIS-FMC17DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row17
Number of Positions34
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC17DRXS
Related LinksFMC1, FMC17DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC17DRXS Details Description
Related parts for FMC17DRXS
FTG REDUCER RACEWAYS 10-3 OFFWHT datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO220F datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf