Sullins Connector Solutions FMC20DREF-S734
FMC20DREF-S734 picture photo
Mfg. Part Number
FMC20DREF-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC20DREF-S734.pdf
Availability of FMC20DREF-S734
QUANTITY
FMC20DREF-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC20DREF-S734
Internal Part NumberEIS-FMC20DREF-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC20DREF-S734
Related LinksFMC20DR, FMC20DREF-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC20DREF-S734 Details Description
Related parts for FMC20DREF-S734
CONN CARD EXTEND 220POS .050" datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.6A SOT-26 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
MOTOR STEPPER 3.10NM 438.99OZ-IN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf