Sullins Connector Solutions FMC20DREN
FMC20DREN picture photo
Mfg. Part Number
FMC20DREN
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC20DREN.pdf
Availability of FMC20DREN
QUANTITY
FMC20DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC20DREN
Internal Part NumberEIS-FMC20DREN
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC20DREN
Related LinksFMC2, FMC20DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC20DREN Details Description
Related parts for FMC20DREN
FIXED IND 27UH 1.95A 110 MOHM datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 220W H-36260-2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf