Sullins Connector Solutions FMC20DRXS
FMC20DRXS picture photo
Mfg. Part Number
FMC20DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
FMC20DRXS.pdf
Availability of FMC20DRXS
QUANTITY
FMC20DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC20DRXS
Internal Part NumberEIS-FMC20DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC20DRXS
Related LinksFMC2, FMC20DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC20DRXS Details Description
Related parts for FMC20DRXS
EVALUATION KIT FOR MAX120 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS R/A datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 37POS datasheet.pdf
DSUB 50 M FLOA CAD datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 24CKT datasheet.pdf
RES 3.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 500MW DO35 datasheet.pdf