| Internal Part Number | EIS-FMC20DRYI-S93 | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 20 | |
| Number of Positions | 40 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Color | Green | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | FMC20DRYI-S93 | |
| Related Links | FMC20D, FMC20DRYI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 104483-2 | CONN HOUSING 18POS .100 POL DUAL | datasheet.pdf | |