Sullins Connector Solutions FMC28DRXH-S734
FMC28DRXH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
FMC28DRXH-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
FMC28DRXH-S734.pdf
Availability of FMC28DRXH-S734
QUANTITY
FMC28DRXH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC28DRXH-S734
Internal Part NumberEIS-FMC28DRXH-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC28DRXH-S734
Related LinksFMC28DR, FMC28DRXH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC28DRXH-S734 Details Description
Related parts for FMC28DRXH-S734
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf