Sullins Connector Solutions FMC30DRES-S13
FMC30DRES-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMC30DRES-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND
Datasheet Download
FMC30DRES-S13.pdf
Availability of FMC30DRES-S13
QUANTITY
FMC30DRES-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC30DRES-S13
Internal Part NumberEIS-FMC30DRES-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC30DRES-S13
Related LinksFMC30D, FMC30DRES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC30DRES-S13 Details Description
Related parts for FMC30DRES-S13
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MCS40K datasheet.pdf
MODULE RS232 TO TCP/IP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206 datasheet.pdf
AUTO GFCI 30A 240V 18" datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-FIFG-E1 datasheet.pdf
RES 422 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.6A 31 MOHM TH datasheet.pdf