Sullins Connector Solutions FMC36DREH
FMC36DREH picture photo
Mfg. Part Number
FMC36DREH
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC36DREH.pdf
Availability of FMC36DREH
QUANTITY
FMC36DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC36DREH
Internal Part NumberEIS-FMC36DREH
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC36DREH
Related LinksFMC3, FMC36DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC36DREH Details Description
Related parts for FMC36DREH
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1.52MM datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-WIRE 1.5M datasheet.pdf