Sullins Connector Solutions FMC49DREH-S13
FMC49DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMC49DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND
Datasheet Download
FMC49DREH-S13.pdf
Availability of FMC49DREH-S13
QUANTITY
FMC49DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC49DREH-S13
Internal Part NumberEIS-FMC49DREH-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row49
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC49DREH-S13
Related LinksFMC49D, FMC49DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC49DREH-S13 Details Description
Related parts for FMC49DREH-S13
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BASED LED MIDGET GROOVE GREEN datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 23POS R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 13A 125V datasheet.pdf
IC TRANSISTOR RF NPN TSFP-4 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
EMITTER 5MM 450NM HIGH DOME TO18 datasheet.pdf