Sullins Connector Solutions FMC50DRES-S734
FMC50DRES-S734 picture photo
Mfg. Part Number
FMC50DRES-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC50DRES-S734.pdf
Availability of FMC50DRES-S734
QUANTITY
FMC50DRES-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC50DRES-S734
Internal Part NumberEIS-FMC50DRES-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC50DRES-S734
Related LinksFMC50DR, FMC50DRES-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC50DRES-S734 Details Description
Related parts for FMC50DRES-S734
Crystal 12.0000MHz 50ppm 16pF 60 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 26 POS .276 SMD datasheet.pdf
RES 180K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
JUMPER FOR MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.025A 140 MOHM datasheet.pdf