Sanken FMCA-11065
FMCA-11065 picture photo
Mfg. Part Number
FMCA-11065
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220F
Datasheet Download
FMCA-11065.pdf
Availability of FMCA-11065
QUANTITY
FMCA-11065 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMCA-11065
Internal Part NumberEIS-FMCA-11065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFMCA Series SiC Schottky Barrier Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 10A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMCA-11065
Related LinksFMCA-, FMCA-11065 Datasheet, Sanken Distributor
FMCA-11065 Details Description
Related parts for FMCA-11065
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SO-8FL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 1% 100VDC datasheet.pdf