Bel Fuse Inc. FMD15.24G
FMD15.24G picture photo
Mfg. Part Number
FMD15.24G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 24V 72A
Datasheet Download
FMD15.24G.pdf
Availability of FMD15.24G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMD15.24G Order Process
Ship out your order
Specifications of FMD15.24G
Internal Part NumberEIS-FMD15.24G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesFMD
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input36 ~ 72 V
Output24V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)24 VDC @ 72A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)1500W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency90.5%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.84" L x 4.38" W x 1.52" H (173.7mm x 111.2mm x 38.7mm)
Power (Watts) - Max1500W
ApprovalsCE, CSA, IEC, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMD15.24G
Related LinksFMD1, FMD15.24G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
FMD15.24G Details Description
Related parts for FMD15.24G
CONN PLUG 19POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf