Fairchild Semiconductor FMG2G300LS60E
FMG2G300LS60E picture photo
Mfg. Part Number
FMG2G300LS60E
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT POWER MOD 600V 300A 7PM-HA
Datasheet Download
FMG2G300LS60E.pdf
Availability of FMG2G300LS60E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMG2G300LS60E Order Process
Ship out your order
Specifications of FMG2G300LS60E
Internal Part NumberEIS-FMG2G300LS60E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFMG2Gxx 15/May/2008
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max892W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case7PM-HA
Supplier Device Package7PM-HA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMG2G300LS60E
Related LinksFMG2G3, FMG2G300LS60E Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FMG2G300LS60E Details Description
Related parts for FMG2G300LS60E
IC REG LDO 4V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 350MA 680 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.8V 0.3A DL datasheet.pdf